Dodaj ogłoszenie
Poradnik wędkarski - Co dodać do zanęty ?
Co dodać do zanęty ?
dodany: 2014-11-02

          Kiedy zaczynałem swoją przygodę z wędkarstwem w ogóle nie używałem zanęty. Efektem był niczym niezmącony spokój, który pozwalał mi cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Po jakimś jednak czasie sam odpoczynek na łonie przyrody przestał mi już wystarczać. Obudziła się we mnie chęć złowienia jakiejś ryby. Zacząłem, więc używać zanęty. Była to samodzielnie skomponowana mieszanka mielonego pieczywa i mielonych ziaren. Składała się tylko z drobnych frakcji. Efekty pojawiły się, ale były równie małe, co granulacja moich zanęt. Kolejnym krokiem do przodu okazało się dodanie do moich zanęt grubych gotowanych ziaren i zwiększenie ilości zanęty. Teraz efekty były już bardzo dobre.

          Zacząłem się zastanawiać jak poczynić kolejny krok w zwiększeniu skuteczności moich zanęt. Swoistego olśnienia doznałem kiedy przygotowywałem nowy przepis na kulki proteinowe. Powszechnie wiadomo, ze skuteczność kulek wynika w głównej mierze z ich dobrze zbilansowanej wartości odżywczej. Dobra kulka zawiera wszystko to co rybie jest potrzebne do życia – białka zwierzęce i roślinne, tłuszcze zwierzęce i roślinne, cukry, witaminy i sole mineralne. W naturalnych warunkach, żeby dostarczyć organizmowi kompletny zestaw składników odżywczych ryby muszą zjadać bardzo zróżnicowany pokarm – owady, ślimaki, małże, rośliny, nasiona, plankton, a nawet owoce. Ryba musie się przy tym porządnie napływać. Tu widać siłę kulek. Wystarczy bowiem, że ryba zje nasze kulki, a dostarczy organizmowi wszystkie lub prawie wszystkie składniki odżywcze. Jest to niezwykle kuszący pokarm. Jak ten stan rzeczy wykorzystać do zwiększenia skuteczności polowania na mniejsze karpiowate jak np. lin, czy karaś? Rozwiązania są dwa. Po pierwsze do naszej zanęty możemy dodać mikro kulki. Przy regularnym nęceniu możemy liczyć na niezłe efekty. Drugim rozwiązaniem jest wzbogacenie naszej zanęty o wiele różnorodnych dodatków. Białko dostarczą robaki, mielonka, czy pellet na bazie maczki rybnej. Ziarna zbóż zapewnią cukry, a rośliny oleiste – tłuszcze. Brak soli mineralnych można uzupełnić dodając grubej soli kamiennej lub morskiej. Zanęta bogata w różnorodne dodatki będzie interesująca nie tylko ze względu na to, iż dostarcza różnorodne składniki odżywcze. Jej zaletą jest też mnogość smaków, zapachów, kolorów i wielkości kąsków. Proporcje pomiędzy poszczególnymi dodatkami powinny być nierówne. Niektóre składniki powinny wyraźnie dominować nad innymi ilością. To, jakich dodatków użyjemy i w jakiej proporcji zależy od gatunku na jaki polujemy, rybostanu zbiornika, czy pory roku. Ważna jest jednak przede wszystkim różnorodność.
 

           Czy zdarzyło Ci się, że zazwyczaj skuteczna przynęta danego dnia kompletnie zawodzi? Może wystarczyło, ze zmieniłeś przynętę na inną, a łowisko ożywało? Skąd bierze się to rybie wybrzydzanie? Myślę, ze jest to kwestia biologii. Co mam na myśli? Przykładowo, jeżeli codziennie jadłbyś na obiad tylko golonkę to po ilu dniach by ci zbrzydła? Miałbyś ochotę na jakąś odmianę, może warzywa lub owoce. Dlaczego? Ponieważ nasze organizmy potrzebują zbilansowanej diety bogatej w różnorodne składniki odżywcze. Jeżeli jakiegoś składnika nam brakuje to w naszym umyśle pojawia się chęć zjedzenia czegoś co zawiera ów brakujący składnik. Podobnie jest z rybami. Jeżeli wszyscy wędkarze nęcą głównie kukurydzą to rybom może brakować w diecie białka i tłuszczy. Wystarczy dodać do naszej zanęty składniki posiadające pożądane przez ryby substancje, aby te zainteresowały się naszym nęciskiem. Nawet, jeżeli część z tego co dodaliśmy do zanęty nie będzie dla ryb interesujące to przy odpowiednio różnorodnej mieszance zawsze znajdą jakiś składnik, który będzie przez nie chętnie pobierany.

Rafał Pokusiński

Reklama
Forum Wędkarskie