Dodaj ogłoszenie
Poradnik wędkarski - prawada o rybiej pamięci.
Prawda o rybiej pamięci i zdolności uczenia się - wskazówki dla wędkarzy  
 
dodany: 2015-03-23
 
Istnieje powszechny mit mówiący, ze ryby posiadają bardzo krótką, co najwyżej kilkunasto sekundową pamięć.
Jeżeli wędkujesz, lub pracujesz z rybami (hodowca, akwarysta) będziesz wiedział, że to kompletna fikcja oraz, że ryby nie tylko mają pamięć, ale też dosyć szybko się uczą.
Jeżeli kiedykolwiek trzymałeś rybki to wiesz, że one bardzo nauczą się, kiedy jest ich pora karmienia. Być może, tak jak psy, ryby również rozpoznają swoich właścicieli.

Sam wiem, że ryby potrafią rozpoznawać różnych ludzi.

Widziałem ryby w akwariach, które ignorowały przechodzących ludzi obok akwariów w porze karmienia, ale kiedy do akwarium podchodził karmiący je gość, wszystkie były pobudzone i gotowe do karmienia.

Ten gość zawsze nosił ten sam brązowy płaszcz, więc przewidywalnie był łatwy do odróżnienia od innych ludzi. To ilustruje moje twierdzenie, że ryby nie reagują po prostu na obecność człowieka w porze karmienia, ale reagują na konkretną osobę. Ryby wiedziały, że były inne czynniki zaangażowany żeby dokładnie przewidzieć, kiedy będą karmione.

Badania prowadzone na rybach i ich pamięci pokazały, że są zdolne zapamiętywać zdarzenia, które wystąpiły lata wcześniej.

Niektóry ryby trenowano, aby gromadziły się w konkretnym miejscu  w odpowiedzi na dźwięk dzwonka po czym wypuszczono je na wolność. Wiele ryb nadal odpowiadało na dźwięk dzwonka i gromadziło się razem w określonym miejscu w rok po wypuszczeniu na wolność.
Sprawdzam zapisy połowów i sprawdziłem, że często pokazują, iż konkretne ryby są łapane w konkretnych miejscach i konkretniej porze roku.

To sugeruje, że ryby pamiętają, że konkretne pożywienie będzie dostępne w konkretnym miejscu w konkretnej porze roku.

To wszystko pokazuje, że ryby mają całkiem dobra pamięć jak na stworzenia, które nie są obdarzone największymi lub najbardziej zaawansowanymi mózgami.
 

Zauważanie różnic

Ryby są bardzo zróżnicowana grupą zwierząt, a mnogość różnych stylów życia, do których się dostosowały pokazują, że ich zachowania mogą być bardzo różne.
Wszystkie one, jednak, pokazują zachowania wskazujące na to, że uczą się i pamiętają swoje doświadczenia życiowe.

Badania pokazują, że ryby mogą pamiętać, że zostały złapane i często będą stroniły od wędkarskich przynęt i zestawów, na które zostały złapane. Jest to prawda zwłaszcza w bardzo przejrzystej wodzie o dobrej widoczności, kiedy ryby mogą naprawdę dobrze przyjrzeć się naszej przynęcie i jej prezentacji.

Te same badania pokazują, że jeżeli dobrze zaopiekujemy się rybą po jej złowieniu istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że uda się ją złowić ponownie (oczywiście mowa tu o sytuacjach, kiedy wypuszczamy złowione ryby – no kill, cathc&release).

Dzieje się tak prawdopodobnie, dlatego, że cały proces bycia złowioną nie był dla ryby wystarczająco nieprzyjemnym doświadczeniem, które mocno wyryłoby się w pamięci.
Wiadomo, że niektóre ryby są łowione znacznie częściej niż inne, co sugeruje, że te ryby są gotowe znieść nieco niewygody z faktu bycia złowioną, jeżeli w zamian mogą się dobrze najeść!
Badania pokazały, że te ryby są często na niskim poziomie w zwierzęcej hierarchii, co nazywa się „efektem desperata”.
Te ryby będą często powtarzały zachowania, które ryby będące wyżej w hierarchii  unikają, ponieważ jest to sposób na uzyskanie dodatkowego pożywienia.
 

Przyjacielskie ryby

Nie ma wątpliwości, że ryby rozpoznają inne osobniki – karpie są często widywane z “ulubionymi” przyjaciółmi. To partnerstwo może trwać tygodnie, a czasem nawet lata.
Ryby żyjące w ławicach mają swoje określone miejsce w ławicy z „kolegami” obok.
Jeżeli usuniesz rybę z tej ławicy i umieścisz ją tam z powrotem po krótkim czasie, powróci na to samo miejsce w ławicy. Gdyby ryby nie miały pamięci skąd wiedziały by jak trafić na miejsce?
Niektórzy twierdzą, że to usprawnia zachowanie ławicy ponieważ ryby oswajają się z sąsiadami w ławicy i z ich zachowaniem w określonych warunkach. Są w stanie przewidzieć zachowanie innych osobników.
Większe i starsze ryby w grupie często są najbardziej ostrożne. Prawdopodobnie, dlatego udaje się im urosnąć największe z mniejszą ostrożnością były by zjedzone za młodu.
The older fish also have a lot more experience and so will be more wary of baits in regular use.

Starsze ryby mają też więcej doświadczenia i będą bardziej ostrożne w stosunku do wedkarskich przynęt.

Wiele ryb pokazuje instynkt domatorski, dlatego też jeżeli zostaną wyjęte z łowiska, a potem umieszczone w nim z powrotem powrócą do swojego “domku”.
Rzeczne ryby również przemieszczają się w rzece między określonymi miejscami w ciągu dnia. Mogą znajdować się w różnych miejscach żerowania w zależności od pory dnia, po czym przemieszczają się do kolejnego miejsca przed zmrokiem, gdzie prawdopodobnie czują się bezpieczniej nocą.
To wskazuje, że ryby zapamiętują miejsca i kojarzą je z określonym czasem i warunkami co zwiększa ich szansę na znalezienie pożywienia i schronienia.

Znaj swój cel

Wszystkie te zachowania wskazują, że ryby posiadają dobrą pamięć oraz, że są zdolne uczyć się o swoim środowisku i otoczeniu w pewnych detalach. Jeżeli poświęcimy czas, żeby uczyć się i obserwować te zachowania może to jedynie podnieść nasze umiejętności wędkarskie i szanse złowienia ryby.
 
 
 
Artykuł przetłumaczył Rafał Pokusiński

“The truth about a fish's memory”

Reklama
Zareklamuj się
Forum Wędkarskie